Slime – Glutki

Slime – zwykle kolorowa, rozciągliwa masa, która pod względem konsystencji kojarzy się dorosłym tylko z jednym, niespodziewanie zyskała ogromną popularność wśród dzieci. Glutki można spotkać w przedszkolach, salach zabaw, w gabinetach terapeutów, a coraz częściej także w domach. Z czego jest zrobiony? Podstawowe składniki, z których się składa to klej w płynie z PVA, aktywator oraz dodatki takie jak barwnik, brokat, kulki styropianowe…Po skończonej zabawie slime musi być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, w innym wypadku narażony jest na szybkie wyschnięcie (w końcu jego główny składnik to klej!)

Slime to tak naprawdę cała rodzina rozciągliwych mas, wśród których możemy wyróżnić:
Glutek fluffy – mięciutk puszysty, bardzo przyjemny w dotyku, podczas zanurzania w nim ręki można mieć wrażenie, że ręka zapada się w delikatną piankę
Glutek butter, czyli glut przypominający swoją konsystencją masło – ciągnie się, a zarazem jest bardzo gładki.
Glutek jiggly, czyli masa konsystencją przypominająca galaretkę. Położona na ręce trzęsie się jak galaretka a równocześnie rozciąga we wszystkie strony
Glutek floam – to klasyczny glutek z dodatkiem dużej ilości maleńkich styropianowych kuleczek. Wrażenia po włożeniu do niego ręki? Niezwykle przyjemne!

Korzyści płynące z zabawy glutkami

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy taka zabawa w jakikolwiek sposób przyczynia się do rozwoju dziecka. Tymczasem zabawa glutkiem to idealny trening dla małej rączki – gluta można rozciągać, naciskać, przeciskać przez palce, zgniatać, wciskać do pudełka…a każda z tych czynności wymaga innej siły nacisku, innego planowania ruchu ręki, koordynacji ręka-oko. Co więcej, zabawa glutkiem pozwala na oswojenie w dotyku niełatwej galaretowatej masy, która może stanowić problem dla nieco bardziej wrażliwych dzieci. Zadziwiające, jak długo dzieci potrafią bawić się glutkiem! Dowodzi to tego, że zabawa jest wciągająca a dziecko właśnie uczy się na niej koncentrować.

Element edukacyjny

Korzystanie z zestawów do tworzenia glutków to nie tylko idealna okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale też nauka postępowania zgodnie z instrukcją oraz wspaniała możliwość puszczenia wodzy fantazji i kreatywności, ponieważ to od dodatkowych składników dodanych przez dziecko będzie zależał ostateczny kształt glutka. Co można dodać do podstawowej wersji slime’a? Brokat w kleju, brokat w żelu, piasek kinetyczny, kulki styropianowe, kulki hydrożelowe, przeróżne cekiny, barwniki a nawet aromaty zapachowe, dzięki którym w zabawę będzie zaangażowany nie tylko zmysł dotyku, ale też powonienie. Tak naprawdę nie ma ograniczeń jeśli chodzi o dodatki.

W sklepach można spotkać zarówno ogromny wybór już gotowych glutków pakowanych w pojemniczki o bardzo różnych objętościach, jak też specjalne zestawy, dzięki którym można wykonać glutki w domowym zaciszu. Bez względu na którą opcję się zdecydujesz, zachwyt dzieciaków murowany! One są zajęte przez kilka godzin a Ty możesz się spokojnie delektować smakiem ciepłej kawy.