Piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny szturmem podbija sale przedszkolne, sale zabaw oraz gabinety terapeutyczne. I choć wizualnie przypomina klasyczny piasek wypełniający podwórkowe piaskownice dostarcza nieco innych wrażeń dotykowych i nieco inaczej się zachowuje. Czym właściwie jest piasek kinetyczny? To połączenie ziaren piasku oraz specjalnego polimeru, który nadaje mu charakterystyczną konsystencję – w efekcie powstaje twór, który w dotyku przypomina coś pomiędzy klasycznym piaskiem a plasteliną. Jest plastyczny, bardziej zwarty, trzyma nadaną formę, jednocześnie przypominając teksturę mokrego piasku na plaży. W przeciwieństwie do wspomnianego mokrego piasku nie pozostawia brudnego osadu na dłoniach. Warto dodać, że pomimo obecności polimeru jest to produkt w 100% bezpieczny. Z powodzeniem mogą korzystać z niego już dwuletnie dzieci (oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej!).

Idealna alternatywa dla zwykłego piasku

Piasek kinetyczny to wspaniała alternatywa chociażby dla tradycyjnego piasku. Jego dodatkową zaletą jest to, że może być wykorzystywany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, bez względu na aurę pogodową. Do zabawy można wykorzystać szereg akcesoriów: foremki, wałeczki, przeróżne chwytaki oraz akcesoria do przesypywania. Ogromną zaletą piasku kinetycznego jest to, że nie wysycha i przez naprawdę długi czas zachowuje swoje właściwości. Żywe i piękne kolory dodatkowo zachęcają do zabawy.

Dlaczego warto zaproponować dziecku zabawę piaskiem kinetycznym?

Oto niektóre z korzyści: zabawa w przesypywanie, ugniatanie, odciskanie to doskonałe ćwiczenia wspierające rozwój małej motoryki. Pobudza wyobraźnię i kreatywność, sprzyja rozwijaniu umiejętności koncentracji a dzięki wykorzystywaniu różnych akcesoriów pozytywnie wpływa na rozwój koordynacji ręka-oko. Zabawa piaskiem to doskonała forma relaksu i wyciszenia, nawet dla przedszkolaków.

Nie masz pomysłu do jakich zabaw wykorzystać piasek kinetyczny? Oto mała podpowiedź:

– przesyp piasek na płaską tackę i wyrównaj powierzchnię. Przygotuj karteczki z literami alfabetu bądź dowolnymi wzorami. Dziecko pisząc w pisaku kinetycznym palcem ma za zadanie odwzorować zaprezentowany wzór.

– przygotuj głębszą miskę, pędzelek i niewielkie figurki zwierząt. Włóż figurki do miski i przykryj piaskiem kinetycznym. Zadaniem dziecka będzie odkrycie zakopanych figurek przy wykorzystaniu pędzelka. Ta zabawa powinna w szczególności spodobać się fanom dinozaurów – możecie wspólnie pobawić się w wykopaliska.

– przygotuj niewielką foremkę w kształcie prostopadłościanu, z którego powstaną „cegły”. Po przygotowaniu odpowiedniej liczby cegieł ułóż razem z dzieckiem domek, mur, zamek lub co tylko chcecie. Uwaga, ta zabawa wciąga na długie godziny!

Dokonując zakupu piasku kinetycznego można zdecydować się na piasek w naturalnym kolorze lub wybierać spośród bogatej gamy nasyconych, przepięknych barw. Można kupić sam piasek kinetyczny bądź zestaw z zawierający dodatkowe elementy takie jak foremki czy chwytaki i łyżki do przesypywania. Na rynku dostępne są mniejsze i większe rozmiary opakowań – zazwyczaj od 500 do 1500 g.